Wiadomości

  • 16 czerwca 2021
  • wyświetleń: 981

4 dobrze płatne zawody, do których nie trzeba mieć studiów

Materiał partnera:

W dzisiejszych czasach dyplom uczelni wyższej nie jest gwarancją dobrych zarobków. Na rynku można znaleźć sporo stanowisk, które nie wymagają od kandydata ukończenia studiów, za to bazują na konkretnych umiejętnościach. Często natomiast potrzebne są dodatkowe kursy bądź szkolenia.

1. Java Developer



Według portalu Pracuj.pl, Java Developer zarabia średnio 11 500 złotych brutto na miesiąc. Taki specjalista zajmuje się głównie tworzeniem oprogramowania oraz projektowaniem rozwiązań. Studia informatyczne mogą się co prawda przydać podczas pracy na tym stanowisku, ale zwykle nie są wymagane. Warto natomiast odbyć profesjonalny kurs, w trakcie którego można nauczyć się języka Java. Jest to niestety dość droga opcja, więc doszkalanie się przez Internet stanowi bardziej korzystną alternatywę.

2. Kontroler ruchu lotniczego



Kolejnym dobrze płatnym zawodem, który można wykonywać bez studiów, jest również kontroler ruchu lotniczego. Praca na tym stanowisku wiąże się z planowaniem startu i lądowania samolotów, a także opanowywaniem sytuacji kryzysowych. Jest to niezwykle odpowiedzialne i często stresujące zajęcie, zatem nic dziwnego, że zarobki są odpowiednio wysokie. Wynagrodzenie na różnych etapach kariery może się różnić. Im wyższy staż pracownika, tym większe kwoty otrzymuje. Kontroler ruchu ze średnim doświadczeniem i pracujący na niezbyt dużym lotnisku zarabia około 23 000 zł brutto.

3. Stewardessa



Podstawowym wymaganiem dla kandydatek na stewardessę jest przede wszystkim znajomość języków obcych. Bardzo istotną sprawą jest również ich zdrowie. Potencjalny pracodawca zwykle wysyła na szczegółowe badania medyczne. Natomiast jeśli chodzi o wykształcenie, to trzeba mieć przynajmniej maturę. Oferty pracy na to stanowisko mogą się od siebie nieco różnić, gdyż zarobki są zależne od stażu oraz rodzaju linii lotniczej. Przeciętne wynagrodzenie stewardessy będzie wynosić około 5000 złotych netto.

4. Tester oprogramowania



Pasjonaci IT mogą się zainteresować pracą jako tester oprogramowania. Jest to dość dochodowy zawód, gdyż przeciętne wynagrodzenie wynosi 7 900 złotych brutto. Osoba na tym stanowisku odpowiada za przeprowadzanie testów, które mają na celu weryfikację prawidłowego działania systemu bądź oprogramowania. Od kandydatów nie wymagania się ukończonych studiów informatycznych. Najważniejsze w pracy testera jest doświadczenie oraz wiedza.